Книга звитяг

 

КНИГА ЗВИТЯГ

РОЮ
ЮРІЯ ГОЛОВАТОГО

Бориспільської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Юрія Головатого

Курінний отаман – Трикоз І.О., учитель фізичної культури, керівник гуртка «Сокіл-Джура».

Виховники: Мельник С.П., заступник директора з виховної роботи,

Тишко Н.В., класний керівник 8-В класу, соціальний педагог.

Соколов О.П., учитель фізичної культури, керівник гуртка «Характер» (блок туристсько-спортивна та фізична підготовка)

«СПАДОК»

РОЙОВІ АТРИБУТИ

Рій Юрія Головатого.                                                                                          

Наш девіз: «Як вогонь безсмертний у віках не згас.

                              Так козацька слава у серцях у нас!»

Відзначка рою –

ПРАПОР-

2021-2022 навчальний рік.

Склад рою середньої вікової групи

    

№ з/п

П.І.Б. Дата народження Клас Вид   

програми

Тренер Підпис лікаря та печатка
1.       Кузьменко Андрій Дмитрович – ройовий 14.12.   

2007

8-В      
2.       Венжега Вікторія Євгенівна 03.05.   

2008

8-В      
3.       Кононенко Єгор Максимович 21.11.   

2007

8-В      
4.       Масло Микола Миколайович 27.06.   

2007

8-В      
5.       Пилипенко Артур Володимирович 01.04.   

2008

8-В      
6.       Шевчук Катерина Романівна  06.12.   

2007

8-В      
7.       Ярмоленко Максим В’ячеславович 22.01.   

2008

8-В      
8.       Деркач Софія Олександрівна 19.10.   

2007

8-В      
                 

Краєзнавча, пошукова, науково-дослідницька робота

Участь Івана Сулими у козацько-селянських повстаннях 1621-1630 рр.

КОЗАЦЬКИЙ ГЕТЬМАН ІВАН СУЛИМА родом був із Чернігівщини. Він здобув непогану освіту, замолоду керував маєтками канцлера Речі Посполитої, головнокомандувача польських військ Станіслава Жолкевського.

Молоді роки шляхтича минали традиційно для людини його стану. Спочатку служив помічником урядника баришівських і бориспільських володінь Софії Данилович, а з 1615 року — управителем переяславських маєтків коронного гетьмана Станіслава Жолкевського. Від нього ж Іван Сулима одержав села Лебедин, Кучаків та Сулимівку “у вечность абы собе там овсеми сколко мог и хотел осадыв людей, к своему подданству”. На Лівобережній Київщині органи місцевого управління на той час лише формувалися, й навколо було немало вільних земель, що створювало для привілейованих верств сприятливі умови для примноження власних маєтностей.

 Однак доля розпорядилася по-іншому, круто змінивши подальше життя Івана Сулими. Може, через конфлікт із магнатом подався він на Запорожжя і вступив до січового товариства. Завдяки природній силі та розуму Іван Сулима здобув авторитет серед запорожців, неодноразово обирався кошовим отаманом. Український дослідник козаччини Андріан Кащенко писав, що “з Сагайдачним Сулима і Кафу турецьку у Криму здобував, і Трапезонт за Чорним морем, аж двічі руйнував і околиці Царгороду”. Під час морських експедицій у сутичках з турецьким флотом козаки очолювані Іваном Сулимою як правило виходили переможцями. Цього вдавалося досягати завдяки, насамперед, умілій маневреності. Зустрівшись у морі з ворожою ескадрою, козаки використовували швидкісні властивості чайок. Уникнувши артилерійського вогню противника, вони сміливо йшли на зближення і абордаж галер, а в рукопашному бою одержували остаточну перемогу.

Однак кар’єра адміністратора Сулимі до душі не припала. До того ж, перебуваючи в маєтках відомого польського полководця й політика, він чимало знав про події в світі, а особливо про те, що робиться в Україні та на Січі; його уяву полонили перекази й легенди про подвиги козацьких ватажків у степах, на морі та під стінами турецьких фортець.

Козацька воля стала його стихією. Він бере участь і в степових походах проти кримських татар, і в походах морем до турецьких фортець, і в боях на північному та південному узбережжях Чорного моря…

Незабаром слава його як хороброго, мужнього й дуже тямовитого вояка стала такою гучною, що під час воєн Польщі зі Швецією та Москвою, коли багатьох козаків утягли в ці кампанії, всі інші, хто залишивсь пильнувати південних кордонів на Січі, обрали його своїм гетьманом. Під його проводом набагато побільшало морських рейдів проти османів.

Під час одного з морських походів Іван Сулима потрапив у полон до турків. Оскільки він ще був молодим і фізично витривалим, турки не стратили його, а закували в кайдани і посадили веслярем на військовій галері. Історичні джерела свідчать, що неволя його тривала близько п’ятнадцяти років. Одначе протягом усіх із них Сулима не втрачав надії визволитися з полону. Коли корабель, на якому серед невільників-веслярів був Сулима, наблизився до італійського берега, український гетьман зміркував, що кращої нагоди не буде. Невідомо яким дивом, але йому пощастило завести в оману охорону й скинути кайдани, а потім поступово звільнити й своїх товаришів.

Сулима пришвартувався поблизу Риму. П’ятнадцять літ каторги не вибили йому з голови, що він – гетьман. А тепер має що сказати Папі Павлу V. І таки домігся зустрічі з ним. Тож прийняв Папа Івана Сулиму дуже привітно. Розповіді про колишні битви з турками, про поневіряння в полоні та захоплення корабля просто вразили високого господаря. І Павло V нагородив українського козака золотою медаллю – за видатні заслуги в боротьбі проти ісламської експансії. А на знак особистої прихильності подарував Сулимі медальйон зі своїм портретом.

Повернувшись на Січ, Іван Сулима знову формує козацьку флотилію і розпочинає нову хвилю морських походів. Його слава, його авторитет і військові здібності здаються козакам незаперечними. Ось чому 1628 року, після невдалого походу гетьмана Григорія Чорного в Крим, січовики відмовляють йому у праві на булаву (при цьому він залишається гетьманом реєстру) й передають її Сулимі.

Новий гетьман розпочав своє правління з переговорів із польським урядом. про пом’якшення умов Куруківського договору, який надто вже обмежував права та вільності козацькі; про основи дальшого розвитку відносин між Польщею та Січчю, Україною. Однак король і сейм не визнали Сулиму за гетьмана, це загострило стосунки між Річчю Посполитою та козацтвом, і виникла загроза великої війни.

Він організовує кілька походів у турецько-татарські володіння, а 1633 року споряджає велику військову експедицію до Азова. За даними дослідників, самої фортеці козаки не чіпали. Захопивши велику здобич, козаки узяли курс до Дніпра. Але тут на його ескадру чатує цілий турецький флот. Проте Сулима був досвідченим мореплавцем, щоб погодитись на відкритий бій, дочекавшись ночі, він заскочив ворожий флот несподіванкою. Рейд до Азова і розгром флоту надзвичайно вразили і турків, і поляків.

Козацькі експедиції не завжди завершувалися успішно — цим можна пояснити зникнення на деякий період у тогочасних часописах і хроніках імені Івана Сулими. Траплялося, що запорожці в результаті невдалих битв потрапляли в полон, де їх використовували гребцями на турецьких галерах.

Відважний козацький отаман не загубився у вирі бурхливих подій, які охопили Україну після Хотинської війни 1621 року. Король Речі Посполитої Сигізмунд III не виконав своїх обіцянок про розширення козацьких прав і привілеїв, що викликало зворотну реакцію. На варшавському сеймі 1623 року князь Юрій Збаразький закликав уряд негайно вжити заходів проти непокірних. В інструкції місцевим сеймикам (1625 р.) вказувалося, що козаки, “позабувши віру і підданство, створюють собі окрему Річ Посполиту, посягають на життя і маєтки невинних людей. Уся Україна в їхніх руках, шляхтич у своєму домі не вільний, в містах і містечках його королівської і милості вся управа, вся влада в козаків, вони привласнюють юрисдикцію, встановлюють закони так, що інші аналогічні ексцеси не пригадуються”. Активізувались і походи запорожців “за козацьким хлібом” на територію Кримського ханства. Удари, яких завдавали козаки під керівництвом Оліфера Голуба, Матвія Пирського, Михайла Дорошенка татарам за пограбування України, ставали дедалі відчутнішими. Наприкінці 1628 року московські посли доповідали цареві з Криму: “Да черкасы говорили; теперво мы Крым проведали, прежде всего ми не ведали, раяли, что Крым крепкое место и крымские люди бойцы, ажно де Крым хуже деревни и крымские люди битца не умеют. Теперво де мы Крим помолчим… На лето мы придем половина морем, а другая половина конми на Перекоп сухим путем и Крим де пришед возьмем”.

Підготовка до нового походу запорожців проти кримських татар розпочалася заздалегідь. На черговій раді козаки зупинилися на кандидатурі досвідченого Івана Сулими і вручили йому гетьманську булаву.

18 травня 1629 року на Січі відбулася чергова козацька рада. З розповідей сучасника “старший Війська Запорозького віддавав булаву, але його наново обрано старшим у сей похід”. Прізвища старшого в документі не названо, але є припущення, що це був Іван Сулима, оскільки свідчень про усунення його від гетьманства не зафіксовано. В той же час у реляціях навіть про незначні зміни серед козацьких старшин обов’язково повідомлялося. Таким чином, відмову Сулими на раді можна пояснити його знанням справи, реальної розстановки сил, адже воювати передбачалося проти кримського хана, за спиною якого стояв турецький султан. Проте підкоряючись козацьким звичаям, гетьман очолив запорожців і вже наприкінці травня перші чайки, на яких було близько восьмисот чоловік відправилися від січових причалів. Важко сказати про якусь узгодженість дій у даному випадку, але майже одночасно з Дону виступили на кримське узбережжя донські козаки, завдаючи нищівних ударів по турецьких укріпленнях, зокрема Керчі й Карасі.

 Основна маса запорожців виступила пішим порядком у напрямку до татарської фортеці Аслангорода. Проте після переправи через Дніпро серед старшин виникли розбіжності щодо подальшого маршруту. Іван Сулима пропонував іти понад річкою, але більшість ратувала за коротший шлях через степ. Нарешті під Перекопом незгоди серед козацького керівництва загострилися, тому було скликано раду. Новими гетьманами від тих, які перебували на державній службі, й нереєстрових обрали відповідно Григорія Чорного і Тараса Федоровича. Останні під час битви з татарами не зуміли скоординувати спільних дій, що зрештою призвело до поразки.

 Повернувшись на Січ, де гетьманом нереєстрових був обраний Левко Іванович, Іван Сулима продовжував брати участь у морських експедиціях. У наступні роки запорожці не раз скурювали мушкетним димом цареградські стіни, штурмували Кидію, Варну, Ізмаїл, інші турецькі фортеці на Чорноморському узбережжі. Значну кількість походів очолював Іван Сулима, що знайшло відображення в тогочасних джерелах.

Отже, протягом першої половини 30-х років Іван Сулима був однією з найпомітніших постатей на Запорожжі. Його походи проти турецько-татарських завойовників оспівані у відомій українській народній пісні.

Трагічна доля Сулимівського дендропарку та сьогодення Сулимівки

Таємницями, що чекають своїх дослідників, оповита історія колись прекрасного Сулимівського дендропарку, який міститься на 17 гектарах землі. У кращі часи тут існувало знамените озеро Дзеркальне, де картинно плавали лебеді (нині – болото, суціль поросле чагарником). До наших днів збереглися деякі реліктові дерева, котрі аби не згинути потребують догляду. Серед зелених див дендропарку туристам демонструють Дерево закоханих: дуб і липа зрослися так, що неможливо відрізнити один стовбур від іншого. На загал, унікальна пам’ятка садово-паркового мистецтва Сулимівський дендропарк нагадує дрімучий ліс. (Додаток 4)

Сьогодні важко уявити, що менше століття тому парк був оточений водою, милували око ажурні місточки, яскраві клумби, а кожен подорожній міг відпочити під кронами розкішних дерев на численних лавочках. У Сулимівському парку стояв гетьманський будинок, від якого майже не залишилося навіть фундаменту. Старожили розповідають, що поруч з маєтком існувала оранжерея, де росли бузок, жасмин, різноманітні квіти. Парк був розбитий на алеї – липова, осокорова, каштанова, вміщував у себе окремі гаї – дубовий, березовий, сосновий. В ньому діяли чотири танцмайданчики. Кажуть, ще на початку 90-х років минулого століття парк мав відносно непоганий вигляд, завдяки чому туристичний маршрут «Переяслав-Київ» пролягав через Сулимівку.

На території Сулимівського дендропарку знаходилась Скіфська баба.  

 

 
 

А потім і скіфську бабу з гетьманського парку поцупили. Постамент надмогильного пам’ятника Петру Багратіону певний час слугував підставкою для корита, з якого корови пили воду. Кажуть, доки останки похованих не були сплюндровані, село Сулимівка процвітало й розвивалося.

Багата історична спадщина Сулимівка могла б створити селу славу справді безцінної пам’ятки української історії та культури. На жаль, цього не сталося.
У 30-х, а потім у 50х роках  XXст. Покровська церква зазнала варварських руйнувань. Багато церковних ікон спалено, частину люди розібрали по домівках, фамільний склеп пограбовано. На тривалий час церкву було перетворено на сховище. Занепала і садибна будівля Сулими ( після закриття у 1982 році школи). Занепав, занедбаний, сулимівський парк.

Неодноразово звертались сулимівці в різні інстанції з проханням про допомогу, щоб урятувати ці історичні пам’ятки. Лише у 80-х роках почалися роботи з реставрації Покровської церкви. У грудні 1990 року вона почала діяти як культова споруда.                                                                (склеп родини Сулим)

Здобуток

Переможці шкільного етапу Всеукраїнськоїдитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»)

2021

ЗМІСТ

Одним із головних завдань виховної роботи, над якими працює педагогічний колектив у 2020-2021 навчальному році, є продовжувати роботу структури та органу учнівського козацького самоврядування відповідно до Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 № 845 «Деякі питання дитячо-юнацького військово-патріотичного виховання».

Мета учасників дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») — продовжувати роботу щодо формування в учнів національної свідомості та почуття людської гідності, любові до рідної землі; виховання духовної культури особистості, поваги до народних традицій та національних цінностей українського народу; забезпечення духовної єдності поколінь, виховання поваги до батьків, набуття молодим поколінням соціального досвіду, виховання художньо-естетичної культури; отримання можливості на практиці відчути атмосферу української культурної спадщини, формування здорового способу життя, зміцнення духовного і фізичного здоров’я школярів.

Організаційна структура

Курінної ради учнівського козацького самоврядування

Бориспільської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 ім. Ю. Головатого

Переможці шкільного етапу Всеукраїнськоїдитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») 

2021

   

                                                                                                                                

           
   
СУДДІ   

Букарєва О.В., Новіков Р.О., Соколов О.П.

 

 
РОЙОВИЙ   

Білокінь Іван, учень 10 класу

 

 

 
   

 

СОТНІ   

Паралелі класів: молодші, середні, старші

 

                                                                         

                                                                         

 
   

Взаємодія рою з іншими роями, педагогічним та батьківським колективами, громадськими організаціями, владою (посилання):

 • http://www.bor-schoolcom.ua/ – сайт школи.
 • https://www.borosvita.com.ua /заклади-освіти – сайт Управління освіти і науки Бориспільської міської ради.
 • https://www.youtube.com/watch?v=ukCbQuYrt0&feature=youtu.be – обласний онлайн-флешмоб #ЛесяУкраїнка150_Київщина, #ЛесяУкраїнка150-Київщина
 • https://www.youtube.com/watch?v=lnq2Pz4EZFs&feature=youtu.be – #ЛесяУкраїнка150_Київщина​. Бориспільська ЗОШ І-ІІІ ст. №1 імені Ю.Головатого.
 • https://business.facebook.com/TerytoriaA/posts/1856147464538242Ангели Пам‘яті-2021. Тиха акція вшанування Героїв Небесної Сотні.

 

Рій Юрія Головатого Бориспільської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 ім. Ю. Головатого активні в шкільному житті та долучаються до безлічі добрих справ та благодійних акцій, зокрема:

 • Виконання Гімну України, Гімну Борисполя та Гімну школи, підняття прапора України та прапора міста Борисполя, покладання квітів до обеліска Ю.Головатого та Героям Небесної Сотні під час проведення урочистостей, зокрема Першого дзвоника;
 • Патріотичні заходи до Дня міста, участь у шкільному конкурсі малюнків «Я люблю своє місто»;
 • Свято «Козацькому роду нема переводу» та «Козацькі забави» до Дня Покрови, захисника України та українського козацтва;
 • Змагання серед учнів з олімпійських видів спорту в межах Олімпійського тижня;
 • У межах олімпійського тижня організовано і проведено зустріч з Комаровою Любов’ю Петрівною — видатним тренером з хокею на траві м. Борисполя;
 • «Символіка України у творчості учнів» До дня визволення України від фашистських загарбників;
 • Участь у конкурсах «Український сувенір», «Український сувенір», «Космічні фантазії», де вивчають українські звичаї та стилі декоративно-ужиткового мистецтва;
 • Долучилися до тихої акції «Ангели пам’яті», присвяченої річниці Революції Гідності та пам’яті загиблим на Майдані;
 • Музей «Історія школи» учасники рою систематично поповнюють новими матеріалами (фото, інформація про життя школи…)
 • Участь у виховній годині “Пам’ятати, щоб ніколи не повторилося” до Дня пам’яті жертв голодоморів.
 • «Бережемо природу – бережемо Батьківщину свою», заходи екологічного спрямування для учнів 1-4-х класів, які проводить старша сотня.
 • «Патріотом повинен бути кожний» заходи до Дня Гідності, до Дня Перемоги у ІІ світовій війні, до Дня Соборності України.
 • З метою відзначення 150-ї річниці від дня народження Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки) – видатної української письменниці, перекладачки, фольклористки, національної, громадської, культурної діячки, та популяризації її творчості, з 24 по 26 лютого 2021 року брали участь в обласному онлайн-флешмобі #ЛесяУкраїнка150_Київщина;
 • Участь у конкурсі знавців української мови імені Яцика;
 • До Дня захисника України, у межах акції «Подякуй захисникам України» відео-привітання від нашої школи всім воїнам та захисникам України;
 • У межах Екологічного виховання та формування здорового способу життя проведено Відеофлешмоб «Життя врятує обізнаність. Про Covid 19»;
 • Проєкт «Сортування сміття для збереження довкілля» з екологічним гуртком «Екостиль». Участь в акції сортування сміття «Сміття сортуй – життя рятуй»;
 • Шкільна акція зі збору макулатури;
 • Майстер-клас зі спортивного бального танцю для учнів 1-х класів (Клуб бального танцю «Екселент Денс»;
 • У межах художньо-естетичного виховання та творчого розвитку особистості брали участь у міській акції «Подякуй лікарям», створивши листівки;
 • Участь в міській акції «Фото мого улюбленця», у межах Міжнародного дня домашніх улюбленців;
 • Флешмоб «Одягни Українську хустину – душу українського народу»;
 • Участь у міській акції «Новорічні листівки воїнам» до Дня святого Миколая;
 • Флешмоб та створення колажу «Професії наших батьків»;
 • Організовано та проведено свято в класах «До нас іде Святий Миколай».

Доброта – це перш за все діло. До того ж справжній добрий учинок завжди робиться  безкорисливо.  Він  твориться  «за  покликом  душі».

Як правило, будь-яку справу починають лідери, а лідер –це така людина, яка здатна повести за собою багатьох інших, надихнути їх на нові справи і звершення, направити саме в те русло, яке сам вважає важливим, і досягти успіху. Саме лідери старшої сотні вже не вперше організували та провели акцію «Допоможи чотирилапим» з метою зібрати корм для собак і котів та передати до Бориспільської міської громадської організації захисту тварин «Артемон». Притулок для тварин «Артемон» відкритий з 2009 року, де працівники опікуються близько 130 собаками. Без допомоги небайдужих людей собаки не виживуть. І учні активно взяли участь в акції.

Благодійні акції здійснюють важливі виховні функції, розкриваючи перед учнівською молоддю та дорослими одну зі сфер, у яких можна проявити найкращі людські якості: милосердя, уміння розуміти проблеми оточуючих та бажання безкорисливо допомагати тим, хто потребують уваги, турботи, піклування. Діти вчаться бути уважними до чужої біди, щирими і толерантними. Юне покоління українців навчається усвідомлювати відповідальність кожного за долю своєї держави, її майбутнє.

Проєкт «Сортування сміття для збереження довкілля» в закладі триває не один рік. Метою цього проєкту є проведення навчання та пропаганди серед учнів школи ідеї сортування сміття, формування екологічної свідомості серед учнівської молоді.

Земля – це коштовна, монументальна, неповторна перлина в обіймах космосу. І в цій перлині процвітає наше місто Бориспіль — красиве, рідне та чарівне. Тут ми народилися і мріємо жити щасливо. Але останнім часом люди перестали цінувати красу планети: щоденно, не усвідомлюючи, вони її знищують, забруднюють отрутохімікатами, труять токсичними газами. Ми маємо це зупинити!

План реалізації проєкту передбачає:

 • зробити презентацію та розповісти про проєкт у класах,
 • проводити навчання серед учнів на своєму прикладі,
 • долучити компанію «Екобор», яка збирає та сортує сміття.

Працюючи над цим проєктом, ми дізналися багато цікавого. Наведемо приклади. У землі не гниє бляшанка 50 років, поліетиленовий пакет – 200 років. У сухих звалищах папір не розкладається десятиліттями, спалений же папір – черговий внесок у негативні зімни клімату, розвиток парникового ефекту. Вторинна переробка однієї тонни паперу зберігає близько 30 тис. літрів води і 2,3 м³ простору на звалищах.

Ідея нашого проєкту – навчити дітей сортувати сміття у школі та заробляти на цьому додаткові кошти для озеленення території школи. Ми співпрацюємо з  компанією «Екобор», яка збирає та сортує сміття.

Нас об’єднує  віра в те, що ми здатні зробити нашу Землю прекрасною і квітучою. Громадяни, завдяки поділу сміття, стають більш відповідальними перед своїм містом, своєю країною, своєю планетою.

Через пандемію COVID-19 більшість заходів проводяться в режимі онлайн. Нещодавно учні 4-х класів брали участь в  обласному онлайн-флешмобі #ЛесяУкраїнка150_Київщина, з метою відзначення 150-ї річниці від дня народження Лесі Українки. Леся Українка — українська поетеса, драматург і громадський діяч, класик української літератури, одна з найвизначніших постатей в історії української літератури, яка залишила великий літературний доробок. Вивчаючи твори поетеси, діти долучаються до ознайомленням з культурою рідного краю.

До Дня захисника України, у межах акції «Подякуй захисникам України» відеопривітання від нашої школи всім воїнам та захисникам України також проводилося в режимі онлайн. Учні створили вітальний плакат та декламували вірші на патріотичну тематику.

19-20 лютого з метою гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України, долучилися до тихої акції «Ангели пам’яті» в режимі онлайн, присвячено річниці Революції Гідності та пам’яті загиблим на Майдані. Учні створили ангелів своїми руками та вивішували їх на деревах у школі і вдома. “Герої не вмирають” — перше, про що думає кожен, згадуючи Героїв Небесної Сотні.

Вчимо традиції. «На святого Миколая»

«Ми – сучасні українці»

В музеї Чорнобиля

Вивчаємо нашу Україну «Буки»

Ми переможці безлічі конкурсів протягом року (2018)

«Ми пізнаємо професії майбуття»

На заводі «Кока-Кола»

 

На заводі «Рошен», 2018 р

Ми у музеї Пирогова, 2018р.

Флешмоб «Люди в чорному», 2020 р. (ми протестуємо проти хвороби Ковід -19)

Наша класна родина. (Пікнік, 2019)

Ми пізнаємо світ. У міській бібліотеці

«Сокіл» («Джура») 2021

2022

Сокіл Джура 2022